Proč psa s PP

Velice často se setkávám s názorem:

"My nechceme psa s průkazem původu, protože nechceme chodit na výstavy".

Vlastnictví psa s PP však nikoho nezavazuje k tomu, aby na výstavy chodil. Je to pouze možnost, nikoliv povinnost...

K čemu tedy průkaz původu vlastně je?

U plemen uznaných FCI průkaz původu dokládá, že oba rodiče byli uznáni chovnými (tj. odpovídají standardu daného plemene, příp. mají složené zkoušky z výkonu atd. - podmínky chovnosti jsou různé dle každého plemene). U štěněte s PP víte, že jeho rodiče byli opravdu JRT a že nevykazovali žádné hrubé vady...

Průkaz původu je tedy zárukou, že kupujete štěně po rodičích odpovídajících standardu plemene... A je tedy velmi pravděpodobné, že i Vaše štěně bude exterierově, ale zejména povahově odpovídat plemeni, které jste si zvolili...

Pokud však pořídíte štěňátko bez PP, můžete si přivézt psa více či méně se lišícího od skutečného JRT nejen vzhledem, ale hlavně povahou.. Vzhledem k tomu, že množitelé JRT bez PP chtějí za taková štěňata běžně i 10 000 kč, je takový "oříšek" velice předražený... Může být sice milým hezkým pejskem, ale takového by jste si mohly vzít například z útulku za pár korun a ještě tím udělat dobrý skutek.. JRT se stává plemenem módním a jeho cena je zatím poměrně vysoká. A bohužel, stejně jako u každého módního plemene, se vždy vyrojí mraky množitelů, jejichž jediným chovatelským cílem je vydělat co nejvíce peněz.. Ne každý množitel štěňat bez PP, tak činí z důvodů zištných. Jsou i lidé, kteří tak činí z nevědomosti.. Nicméně výsledek bývá stejný - mraky štěňat bez PP, která jsou často ostudou plemene..

Množitelé často odchovávají štěňata v nevhodných podmínkách, krmí je vším možným atd. jen, aby ušetřili na nákladech a co nejvíce vydělali. Chtěla bych apelovat na všechny. Nepodporujte množení!! Čím více lidí u nich koupí, tím více štěňat znovu vyprodukují. Dokud bude odbyt budou množit víc a víc.. Množitelé pro peníze se, bohužel, najdou i mezi chovateli psů s PP. Avšak pokud budete vybírat pečlivě, nejspíš je rozpoznáte... Je však důležité vybírat opravdu pečlivě a rozhodně se nespoléhat jen na to, co Vám o sobě řekne sám chovatel!!! Mnohdy si množitelé vymýšlejí nehorázné pohádky, které mají s realitou jen velmi málo společného.. Rozhodně zde platí: Důvěřuj ale prověřuj !!

Dobré chovatele sice musíte hledat a vybírat i v chovech s PP, nicméně rozhodně je nenajdete mezi množiteli štěňat bez PP. Bez PP totiž vzniká v chovu zmatek.. A pokud chce chovatel dosáhnout v chovu nějakých výsledků, bez rodokmenu se neobejde..

Pokud tedy chcete Jack Russell terriera pro jeho povahu, ale cena za JRT s PP je pro Vás příliš vysoká, máte dvě možnosti:

1) zvolit štěně plemene podobného, jako např.foxterier nebo border terrier, parson russell terrier, které Vás s PP vyjde běžně levněji jako JRT bez PP...

2) můžete si pořídit štěně JRT z chovu s PP, které však vykazuje nějakou exterierovou vadu, kvůli které jej chovatel obvykle prodá levněji. Takové štěněsice nikdy nebude výstavním šampionem, nicméně může být skvělým společníkem s pravou russellí povahou..

Pokud Vám však jde pouze o to vlastnit toho rozkošného pejska z reklamy...

Chcete-li psa, který bude vypadat jako JRT a je Vám jedno jakou bude mít povahu, pak Vám poradím, kupte si jako modní doplněk raději novou kabelku. Takovým lidem často naprosto vyhovují všemožní kříženci JRT ( pokud ovšem mají zrovna to štěstí, že natrefí na psíka z kategorie zdravý, milý "oříšek" ). Že pejsek vůbec nemá vlastnosti JRT jim nevadí, protože jim prostě vyhovuje malý, klidný, hnědo-bílý "oříšek“, s kterým se mohou ukazovat, že mají TOHO JRT... Problém je v tom, že nemusí mít to štěstí, že natrefí na štěně z "kategorie" zdravý milý "oříšek"... Mohou získat psíka s vážnými zdravotními vadami nebo nervózního a kousavého, atd. atd.

Proto za sebe mohu každému poradit pouze toto :

Pokud z nějakého důvodu nechcete investovat do koupi štěněte s PP ( nebo využít jiné možnosti, které jsem jmenovala.. ), raději si JRT vůbec nepořizujte. Pokud nestojíte o psa čistokrevného, raději zajděte do některého z útulků přecpaných milými kříženci, ale třeba i psy čistokrevnými, kteří neměli v životě moc štěstí a budou vděční za nový domov. Apeluji na všechny, nepodporujte množitele !! Oni okamžitě zaplní prázdné místo dalším štěnětem!! Tím, že u nich koupíte, se přičiníte i Vy o to, že budou produkovat další a další štěňata. Často i za cenu utrpení feny, kterou naprosto "vyždímají"...

 

Článek jsem převzala z ch.st.Dynamic Life